Identyfikacja

Od dawna - oficjalnie na forum Kolejka Marecka od roku 2007, a wcześniej tu i ówdzie - grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia zajmuje się trudną sztuką identyfikacji miejsc, w których zostały wykonane zdjęcia, czy filmy ukazujące Warszawę nieco starszą od tej, którą dobrze pamiętamy. Dostępnych jest wiele - i wciąż pojawiają się nowe - nadzwyczaj ciekawych materiałów, których największą wadą jest niemożność określenia miejsca, w którym zostały wykonane. Cierpi na tym nasza wiedza o mieście, jego niegdysiejszym wyglądzie i historii. Staramy się, bazując na kompetencjach, uporze i dociekliwości osób zaangażowanych w działania identyfikacyjne, likwidować białe plamy w stanie naszej wiedzy o mieście, jakie istniało w miejscu gdzie dziś żyjemy, jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Identyfikacja oryginalnej lokalizacji obrazu, przedstawiającego miasto, z którego bardzo często od dawna nie istnieje już żaden z widocznych na zdjęciu elementów, jest zadaniem fascynującym, lecz - choćby ze względu na niezwykłą szczupłość materiału porównawczego - niezwykle trudnym. Z drugiej zaś strony, ogromnie pociągającym - właśnie przez ową możliwość odkrywania czegoś, czego sobie wcześniej nie mogliśmy nawet wyobrazić. Najtrudniejszym z warszawskich wyzwań w tym zakresie, jest identyfikacja zdjęć z warszawskiego getta - głównie północnej dzielnicy miasta, która po upadku wiosennego powstania roku 1943, przestała istnieć niemal w stu procentach. Dodatkową tu trudnością jest, że nigdy nie były to okolice chętnie fotografowane - Muranów był przed ostatnią wojną miejscem raczej rzadko uwiecznianym na kliszy. Paradoksalnie, gdyby nie utworzone przez okupantów getto, które w celach turystycznych odwiedzali przebywający w Warszawie niemieccy żołnierze, nie dysponowalibyśmy obecnie prawie żadnymi zdjęciami tego rozległego, zamieszkałego przez setki tysięcy ludzi fragmentu miasta. Tym właśnie, najtrudniejszym dla badaczy warszawskiej ikonografii terenem, zajmujemy się najchętniej.

W tej ważnej dla poznawania i propagowania historii Warszawy działalności, odnieśliśmy bardzo wiele - niewielkich i całkiem dużych - sukcesów. Wspólnym wysiłkiem, tylko w ciągu pięciu lat funkcjonowania forum, udało się przypisać do konkretnych miejsc prawie 500 fotografii i fragmentów filmów. Można je znaleźć przeglądając nasze forum.