Historia organizacji (i skąd ta nazwa?)

Właściwie niezbyt dobrze wiadomo, kiedy naprawdę zaczyna się historia naszego stowarzyszenia. Większość osób, które stworzyły grupę założycieli, od lat poszukiwała w internecie mądrego i przyjaznego miejsca, gdzie mogłyby kultywować i rozwijać swoje pasje związane z Warszawą. Część z nas spotkała się po raz pierwszy na uruchomionym w sześćdziesiątą rocznicę Powstania forum Muzeum Powstania Warszawskiego, później niektórzy próbowali zadomowić się gdzie indziej, w końcu znów zaczęliśmy się gromadzić na uruchomionym wiosną 2007 warszawskim forum historycznym o nieco niektórych zaskakującej nazwie Kolejka Marecka. Nazwa, co nietrudno zgadnąć, pochodzi od słynnego "samowarka" kursującego niegdyś przez 77 lat na trasie do Radzymina a w perspektywie nieco bliższej, od poświęconej tej kolei strony internetowej, którą całkiem już dawno temu, przydarzyło mi się uruchomić. Forum - jakoś tak wyszło - najwyraźniej musiało się tak nazywać. Jak widać, nazwa przylgnęła do całości przedsięwzięcia na tyle mocno, że jako jeden z członów, odziedziczyło ją także stowarzyszenie. Niektórzy trochę się dziwią, jednak - trzeba przyznać - ta nazwa intryguje i chyba zapada ludziom w pamięć. Prawie każdy w końcu pyta, skąd się wzięła, skoro zasadniczo nie zajmujemy się koleją... Wiedząc o tym, postanowiłem opisać rzecz z własnej inicjatywy, na wszelki wypadek.

Forum działało już kilka lat, zgromadziliśmy grupę wspaniałych ludzi, wzajemnie rozumiejących swoje, niezbyt w obecnym świecie typowe, potrzeby i zapatrywania. Coraz bardziej zirytowani i przerażeni postępującym znikaniem resztek naszego miasta - tak materialnych, jak i tych tkwiących w ludzkiej świadomości i obyczaju - wiosną 2010 roku postanowiliśmy nadać naszej nieformalnej działalności ramy organizacyjne. Pomyśleć łatwo, uczynić nieco trudniej a zwłaszcza dłużej - jednak w październiku tegoż roku udało nam się uzyskać upragniony wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Reszta historii stowarzyszenia nie jest już właściwie historią, wciąż się dzieje - a wzmianki o niej znajdują się w innych miejscach naszej witryny, do których odwiedzenia niniejszym serdecznie zachęcam.

Misja

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez działania edukacyjne, zmierzające do zmiany widzenia Warszawy przez jej mieszkańców, aby lepiej rozumieli wartości, jakie niesie jej historia, dostrzegali ponadczasową wartość ich przekazu, lepiej się w naszym mieście czuli i funkcjonowali

.

 

Patronujemy

Stowarzyszenie w ramach wspierania wartościowych przedsięwzięć, sprawowało dotychczas następujące patronaty:

  1. Patronat medialny nad VIII Ogólnopolską Konferencją Studentów Historyków Wojskowości, przeprowadzoną w dniach 19-21 listopada 2010 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Informacje organizacyjne oraz relacje z Konferencji publikowane były na forum Kolejka Marecka, nasze zdjęcia wykorzystał również portal histmag.org, dzięki naszym staraniom informacje o wydarzeniu pojawiły się także na antenie Radia Jutrzenka.
  2. Patronat medialny nad inicjatywą organizacji w Warszawie w roku 2012 XX Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów i Doktorantów.
  3. Patronat honorowy nad działalnością Sekcji Historii Wojskowości Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Warszawskiego.
  4. Patronat medialny nad objazdem naukowym Sekcji Historii Wojskowości Studenckiego Koła Naukowego Historyków  Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzonym w maju 2011 r., obejmującym tereny Pomorza i Wału Pomorskiego.

 

Walne zgromadzenia

Zgodnie z § 15 Statutu Stowarzyszenia, jego najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie Członków. Dotychczas odbyły się:

  1. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie dnia 27 listopada 2010, w sprawie określenia roku obrotowego Stowarzyszenia.
  2. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie dnia 18 czerwca 2011, w sprawie uchwalenie Regulaminu Walnego Zgromadzenia oraz dokonania zmian w statucie.
  3. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie dnia 23 listopada 2011, dotyczące zmian w statucie – poprawek w związku z zastrzeżeniami organu nadzoru i sądu do uchwał Zgromadzenia z 18 czerwca 2011 r.
  4. Zwyczajne Walne Zgromadzenie dnia 21 kwietnia 2012, którego celem było podsumowanie zakończonego roku obrotowego, dokonanie zmian w składzie Zarządu Stowarzyszenia oraz omówienie dalszych planów działalności organizacji.
  5. Zwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu 27 czerwca 2013, podsumowujące zakończony rok obrotowy oraz omawiające stan i dalszą działalność Stowarzyszenia.
  6. Zwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu 30 czerwca 2014, podsumowujące zakończony rok obrotowy i pierwszą kadencję władz organizacji. Zgromadzenie wyłoniło władze drugiej kadencji. W skład Zarządu na miejsce Piotra Ogińskiego wszedł Dariusz Osiak. Znaczne zmiany nastąpiły w składzie Komisji Rewizyjnej, której przewodniczącym został wybrany Fryderyk Rzymowski a członkami Anna Kraus i Krzysztof Fudalej.

Wizja

Wizją Stowarzyszenia jest Warszawa, z której mieszkańcy są dumni, z którą czują się związani niezależnie od tego, gdzie się urodzili, w której nowe nie rywalizuje ze starym a pamiątki przeszłości otaczane są opieką i szacunkiem.